Více o chovu a ceny

V první řadě je si před pořízením savanové kočky uvědomit, že do čtvrté generace (F4) se v mnoha případech nemusí jednat o domácí mazlíčky a gaučové typy. Tito tvorové v sobě nesou vysoké procento znaků z původního afrického servala. Samozřejmě má každá kočka svůj charakter, někteří se přátelí, vítají návštěvu a někteří se jednoduše schovají. V mnoha případech se takové zvíře fixuje na jednoho blízkého člověka. Při pořízení jakékoliv savanové kočky si vyžádejte o dokument s negativním potvrzením na FIV, FeLV a onemocnění krve PKD obou rodičů. I když je povinností každého chovatele tento dokument poskytnout.

Nesoucí znaky servala: F1 50-75%     F2 25 až 32%     F3 12-16%     F4 6-10%     F5 3-5%

Do 3. generace se jedná o (hybridní savannah) označované jako divoké kočky, vyžadující speciální podmínky k chovu. Podléhají ohlašovací povinností v některých státech. Především u generace F1 - F2 je si pořízení pořádně rozmyslet. Záleží na socializaci, konkrétního jedince, nemuselo by se jednat o mazlíčka, ale o plaché zvíře, které by mohlo svými ostrými drápy, či zuby v zápalu hry i ublížit. Takové zvíře potřebuje dostatek prostoru, své teritorium, zvláštní stravu, veterinární péči, a další.


Od čtvrté generace savanových koček SBT můžeme mluvit o kočce domácí. Nevyžaduje žádnou zvláštní péči pro chov. Tato kočka je velice chytrá, hravá, aktivní, mazlivá, čistotná vychází i se psy, má ráda tekoucí vodu. Vhodná do rodinného domku, nebo většího bytu. Dají se naučit na vodítko, některé dokonce aportkují.

Už jen z důvodu jak je šlechtění náročné jsou ceny savannah koček poměrně vysoké. Cena kotěte závisí na kvalitě srsti, pohlaví, zda-li je na chov, nebo na mazlíka. F5 SBT kocouři určené k chovu se obzvláště cení kvůli své plodnosti.

F1 přibližně 6,500,- ~ 10000,- €

F2 cca 4,500,- ~  7.000,- €

F3 cca 3.000,- ~ 4,500,- €

F4 cca 1.500,- ~ 3.500,- €

F5 cca 950,- ~ 5.000,- €

Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay