Nejčastější dotazy, rady a tipy
Zde najdete užitečné informace a odpovědi na časté dotazy. Zkušenosti některých chovatelů se můžou lišit. My vycházíme ze zkušeností chovu savannah generace F4 a výše.
Pozor na podvodníky!
V poslední době mě oslovují lidé, kteří zaplatili za kočku bez potvrzení původu a bez smlouvy, Po koupi si tito lidé často kladou otázky, zda-li lze ověřit, jestli se jedná o danou rasu. Mé doporučení zní jednoznačně: a to takového chovatele nepodporovat a nekupovat kočku, která není registrována. Je povinností každého chovatele s registrovanou stanicí, registrovat všechna narozená koťata. Kočku jakéhokoliv plemene kupujte od chovatele, který vám ukáže rodiče a veškerou zdravotní dokumentaci k nim. Kotě musí být registrováno a to bez rozdílu, jestli odchází do chovu, nebo na mazlíka. Kotě bez PP ve své podstatě nenáleží k žádnému plemeni. Pořizovat kotě bez předávací smlouvy je absolutní nesmysl, ve většině případů prodeje bez smlouvy, se chce chovatel (množitel) vyhnout důkazům z nekalé činnosti. Za vidinou peněz zatěžuje kočky častými porody, ti potom nebývají většinou testované ani na základní infekční choroby. Často se stává, že u nových majitelů díky stresu z přestěhování u koťat choroba naplno propukne. Jde zejména o kočičí leukózu, infekční peritonitidu a "kočičí AIDS". Tyto nemoci jsou neléčitelné... Často Vás tak kotě koupené bez smlouvy a PP vyjde dráž díky následné veterinární péči, než kotě s PP.
Pokud si chcete pořídit kočičku a netoužíte po žádném plemeni, ujměte se, prosím, nějaké, která hledá nový domov. Útulky jsou takových kočiček plné a z vlastní zkušenosti můžu říct, že tyto kočičky se dokáží odvděčit své rodině velkou přítulností a láskou.
Jak nenaletět podvodníkovi?
Doporučení zní: dát si pozor už na začátku pří výběru z inzerce. Pokud si nejste jisti, kontaktujte jiného chovatele stejného plemena, který by mohl vědět, jestli vůbec daná osoba existuje. Podezřelé budou opakující se inzeráty se stejnými fotografiemi, texty a odlišnými jmény či kontakty s nižší cenou. Navštivte chovatele a ujistěte se, že nabízené kotě je registrováné, čipováné, prohlédněte si rodiče, jejich zdravotní dokumenty a prostředí ve kterém kočky žijí. Pokud bude požadovat zálohu, nechte si vystavit rezervační smlouvu. Neplaťte nikdy předem více než je 1/4 z celkové ceny. Pokud nemůžete z nějakého důvodu navštívit chovatele předem, neplaťte na základě fotografií, videorozhovoru a emailové komunikace, žádné zálohy předem. Ozývají se podvedení lidé, kteří zaplatili nemalé peníze za rezervace, transport, letenky, speciální přepravní boxy a jiné.
Dotaz: Jak je to u savanových koček se stravou, čím krmíte?
Odpověď: Kvalitní strava je základ celkového vývoje a vzhledu kočky. Naše kočky jsou zvyklé na masitou i granulovanou stravu. Někteří chovatelé krmí své kočky jen masem (BARF). My však dáváme přednost kvalitním granulím s vysokým obsahem masa, ke kterým mají kočky neustálý přístup. K tomu několikrát denně dostávají maso, masové konzervy, kapsičky, nebo kuřátka. Přidáváme do kočičí stravy nezbytné vitamíny a minerály. Neopomíjejte pitný režim a měnit vodu za čerstvou. Mlsný kočičí jazýček je opravdu dlouhé, samostatné téma, ale vybírejte pečlivě od kvalitních výrobců, nebo si nechte poradit od chovatele.
Dotaz: Je savannah čistotná a chodí na kočičí toaletu? Jsou savannah destruktivní?
Odpověď: Savanové
kočky jsou bez rozdílu na pohlaví velmi inteligentní a čistotná stvoření. Dají
se naučit bez problému na kočičí toaletu. Koťátka, která odchází z
našeho chovu, jsou naučena používat kočičí WC. Naše dospělé kočky si
dokonce někdy sami vyžadují vyčištění :-)
Velice
snadno se v mladém věku nudí a to může vést k tomu, co lidé nazývají
destruktivitou. Například rulička toaletního papíru, střapaté záclony,
provázky, šaty, atd. pro ně můžou být atraktivní zábavou. Abychom
rozptýlili jejich energii, je hra na denním pořádku. Jejich chytrost a
prozíravost vás bude neustále překvapovat. Hračky nemusí být drahé,
postačí krabice, papírové kuličky, plyšové myšky... Hra unaví a přichází
pak na řadu dlouhý spánek v útulném pelíšku. Savannah je dost chytrá na to, aby si zvykla na několik příkazů, třeba jako je slovo "NE".
Dotaz: Chtěli bychom savanovou kočku domů jako pejska. Četli jsme, že bude chodit na vodítku a budeme ji moci brát na procházky?
Odpověď: Savanové kočka není pes, samozřejmě se dají naučit na postroj s vodítkem, ale nepočítejte s tím, že bude poslušná a půjde s vámi tam, kam budete chtít. Na postroj, venkovní prostředí a cizí lidi, by si měla kočka zvykat už od kotěte. Venku je třeba dbát na její bezpečnost, zejména co olizuje, co čichá a chránit ji před jinými zvířaty. Předvídat situace, kdy by se kočka mohla leknout a utéct. Zatím jsme nenašli postroj, z kterého by se nevyvlíkla.
Dotaz: Jak je to s nemoci u savanových koček? Co jsou testy na genetické choroby?
Odpověď: V případě domácích koček savannah je možno říci, že nejsou nijak obzvláště náchylné na onemocnění. Jejich zdravotní stav závisí však na stylu života, prostředí a stravě. Špatná životospráva a obezita jsou stejně jako u lidí hlavní příčinou a spouštěčem artritidy, cukrovky a dalších života ohrožujících onemocnění. Stejně jako ostatní kočky jsou savannah náchylné na bakteriální a virová onemocnění, kterým lze předcházet pravidelným očkováním. Dostatečnou péčí o srst a pravidelným odčervováním lze předejít parazitům, které by mohly napadnout vaši kočku zevnitř či zvenčí.
Naše kočky žijí s námi v zabezpečeném prostředí, bez možnosti se pohybovat volně venku. Je to z důvodu: eliminovat kontakt s cizími jedinci, kteří mohou přenášet různé druhy infekcí jako jsou FIP, FIV a FeLV. Než přijde nová kočka do našeho domova, musí předem podstoupit test u veterináře. Ze stejného důvodu rizika nenabízíme krytí kocourem pro jiné chovatele.
Genetické choroby a rizika různých druhů dědičných onemocnění se vyskytují u této rasy velice zřídka. Ale může se stát zejména u experimentálních vrhů a křížení s jinými druhy plemen koček, že se vnese takové onemocnění do linie savanových koček. Zodpovědný chovatel by neměl vůbec takové jedince nechat dále se rozmnožovat. Z praxe bohužel vím, že za účelem zachování genů výjimečných koček, se někteří nerozvážní chovatelé pokouší pářit přenašeče dál. Nakonec mají ještě tu drzost a poptávají nakrytí od jiných chovatelů, nebo je prodávají jako chovné. Takové kočky se už dokonce objevili v České republice a na Slovensku.
Každé kotě narozeno v naší chovné stanici má testované rodiče i prarodiče na genetické onemocnění s negativními výsledky. To znamená, že nenosí žádné dědičné onemocnění. Takové testy na PK Def. a jiné provádí v ČR Laboratoř Genomia. Toto potvrzení obou rodičů od nás dostává každý nový majitel koťátka. V něm je uvedeno jméno, datum narození, číslo čipu a samozřejmě výsledek testované kočky.
Dotaz: Četli jsme, že savannah se vzrůstem řadí mezi největší kočky. Jak bude kočka velká v dospělosti?
Odpověď: V první řadě bude záležet na generaci a pohlaví. První generace savannah
je opravdu vzrůstem a stavbou těla podobná jeho původnímu předchůdci. Řadí se tak mezi největší plemena koček. U vyšších generací záleží samozřejmě na genech rodičů a prarodičů, ale čím vyšší generace = vzrůstem menší kočka. U samic generace F6 a výše se už opravdu nejedná o maxi-kočky, jak si často lidé myslí. Tělo mají protáhlé a štíhlé, což jim dodává elegantní vzhled, ale jsou jen o něco málo větší, ale mnohdy i váhově lehčí, než obyčejná kočka. Samci jsou oproti samicím většinou o dost větší.
Dotaz: Zvykne si savannah na děti? Přátelí se s ostatními domácími mazlíčky, nebo se psy?
Odpověď: Všeobecně savannah sdílí domácnost s dětmi velmi dobře. Záleží však na socializaci a výchově už od chovatele. Ve většině případů to může být i zábava, protože dítě i kočka mají dostatek energie na hraní. Avšak je potřeba být obezřetný a mít dohled na obou stranách. Miminku by se nelíbilo, když po něm kočka chodí, kočce by se nelíbilo tahání za ocas... Od 4. generace nemají kočky problém si zvyknout na rušnější domácnost a cítí se uvolněně s celou rodinou. Nenechte se překvapit, když po čase zjistíte, že savanka spí a mazlí se s vašim dítětem v posteli.
Savannah nemá problémy s domácími mazlíčky, přátelí se i se psy. Někdy je potřeba chvilka trpělivosti, než z nich budou kamarádi.
K tomuto tématu bych doporučil prohlédnout si nádherně zdokumentovaný život formou fotogalerie na instagramu kocoura Alexe. Ten přišel do domácnosti s netradičním domácím mazlíčkem (psoun prérijní) a později si ještě zvykal na příchod miminka. Odkaz na instagram zde: alex_savannah_cz Odkaz na obrázky vygenerované z googlu zde: alex_savannah_cz
Dotaz: Jsou savannah vhodné do bytu?
Odpověď: Savanové kočky potřebují dostatek pohybu, takže vetší byt, nebo rodinný dům je pro ni ideální. V bytě s jednou místností a koupelnou šťastná nebude. Většina zodpovědných chovatelů by do takového prostředí své kotě ani nenechala odejít. Pokud má kočka přístup do zabezpečené zahrady, voliéry, nebo balkón bude šťastná. Vyhřívání na sluníčku milují všechny kočky, navíc sluníčko podporuje lepší vstřebávání minerálů v těle. Zasíťované okno pro vyhřívání, je také dobrá volba.
Dotaz: Budeme potřebovat k pořízení savannah nějaké povolení?
Odpověď: U nás se na servala nahlíží jako na chráněný druh a platí pro něj zákonná omezení a povinnosti CITES II. To by mělo platit i na jeho přímé potomstvo. Pro vznik rasy savannah je zkřížen serval s kočkou domácí a tímto cílem je vznik domestikované formy (kočky domácí). První a zatím jediná organizace, která uznala plemeno savannah a popsala tak veškeré standardy je TICA v USA. Registrace plemene, chovatelské stanice i samotné kočky musí tak probíhat u této organizace. Chovatel se zároveň zavazuje dodržování chovatelských předpisů a kodexu pro dané plemeno. Organizace TICA předepisuje, že získáním označení SBT se již jedná o kočku domácí, která se může účastnit výstav. Toto označení může kočka nejdříve získat ve čtvrté generaci vzdálené od servala. Z toho logicky vyplívá, že savannah s označením F4 SBT se řadí do kategorie kočky domácí a nepotřebujete žádné povolení. Avšak pozor, v některých zemí je dokonce chov savannah zcela zakázán, v některých zemí EU se podmínky chovu a registrace můžou lišit. V ČR do roku 2019 bohužel nebyla zatím stanovena žádná specifická pravidla k chovu rasy savannah a jejich generací.
V praxi to u nás vypadá tak, že i když máme kočky savannah a líbí se nám také serval, nebudeme si pořizovat kočku pod čtvrtou generaci. Důvodem je fakt, že taková kočka by potřebovala speciální podmínky k chovu, dostatek prostoru a péči, s čímž je spojen i čas, který musíte zvířeti věnovat. Chovatelé servala a jeho přímých potomků většinou věnují veškerý svůj čas i prostředky k tomu, aby zvíře netrpělo a cítilo se celkově v dobré kondici.
Dotaz: Proč mnoho chovatelů neuvádí cenu volných koťat?
Odpověď: Mnoho chovatelů neuvádí cenu v inzerci, ani na stránkách přímo. Je to z toho důvodu, že se chtějí více seznámit s potenciálními majiteli koťátek. Zodpovědnému chovateli není jedno, do jakého domova jeho vymazlená koťátka půjdou. Proto se chovatel rád přesvědčí o tom, jestli je zájemce dostatečně informován o rase a bude nejprve očekávat krátké oslovení. Nejlépe formou odkud jste, jaké máte zkušenosti s kočkou, jakou máte předsatvu, do jakého prostředí kotě půjde. Po krátké konverzaci zkušený chovatel vyhodnotí, zda je savannah po vás dobrá volba. Popřípadě poradí, jiné skvělé kotě, nebo jiného zodpovědného chovatele. Zjednodušeně s dotazem "Dobrý den, kolik stojí savanová kočka" moc nepochodíte...
Dotaz:
Proč jsou savanové kočky tak drahé?
Odpověď:
Savanové kočky se řadí mezi ty nejdražší vůbec. Odpovědi můžou být mnohotvárné, nebudu zde vysvětlovat celkovou problematiku chovu, kdy nedopadne vždy tak dobře, jak by každý chtěl... Cesta k vyšlechtění prvních generací savannah je dost obtížná. Ale k tématu od začátku a podrobně. Pokud někdo chce začít s chovem savannah, bude si muset pořídit minimálně dvě chovné kočky (samce a samici). Pokud se tato osoba rozhodne s chovem F1, bude chovný samec stát přibližně 4 500 EUR. Chovná samice generace F3-F4 bude stát 2 700 - 4 500 EUR. V průměru budeme počítat 4 000 EUR za jednu kočku, což je 8 000 EUR za oba. Pro začátek, aniž by jste si byli jisti, že to mezi nimi klapne... Mnoho chovatelů začíná s třemi kočkami. S náklady na bydlení začneme se servalem, který potřebuje speciální podmínky k chovu a navíc samec začne brzy silně značkovat. Takže v úvaze připadá přestavba garáže, přístavba prostorné voliéry s vytápěnou částí. Všechny tyto varianty se z praxe chovatelů pohybují v částkách 2 000 EUR - 10 000 EUR. V této části budeme počítat střed 6 000 EUR. Momentálně jsme na částce 14 000 EUR, za kočky 8 000, na bydlení 6 000. Pokračujeme se žrádlem, které vychází v průměru pro servala do věku, kdy se bude moci rozmnožovat min. na 1 900 EUR. Krmení pro samici do reprodukčního věku vychází min. 1 500 EUR. Sečteno 17 400 Euro. Nepočítali jsme veterinární služby, testy krve, transport, podestýlku, mísy, lopatky, pelíšky, škrabadla, hygienické potřeby, čistící prostředky, webové stránky, registrace a mnoho dalších...