Více o savannah

Plemeno

Savanová kočka je jedno z nejnovějších kočičích plemen, které jsou v současnosti šlechtěny malým počtem šlechtitelů na celém světě. Počet koček je nízký a poptávka vysoká.

Velikost a hmotnost

Dlouhé, štíhlé tělo a vysoké nohy vytváří falešný obraz velice velké nebo těžké kočky. Ve skutečnosti je většina savannah velikostně podobná velké domácí kočce a mnohdy váží i méně. Hmotnost přímého potomka se servalem až 10Kg, délky těla mohou dosahovat 40-100cm. Nejsou náchylní k obezitě.

Charakter

Savanové kočky jsou známé pro svojí přátelskou povahu, jsou hravé a zvědavé. Rychle se učí a jsou čistotné. Umí si ohlídat své teritorium (obydlí). 

Hlava a nos

Musí být delší než širší a jeví se jako poněkud menší ve vztahu k velikosti těla. Při pohledu zepředu má tvar tvořit výrazný trojúhelník. Z profilu nos má být dlouhý, malá brada, která přidává na vzhledu divokého zvířete.

Srst

Mají nádhernou srst, která může být buď skvrnitá, nebo pruhovaná. Mají takzv. "slzy" okolo očí. Standart pro toto plemeno předepisuje, že kočka má být hnědé, stříbrné, čené či šedé barvy s tím, že tyto odstíny se mohou trochu odlišovat. Více o zbarvení a standartech se dočtete v sekci "Barva srsti"

Postava, ocas a uši

Jsou velmi vznešené, mají dlouhý krk, dlouhé nohy a středně dlouhý ocas. Velké kulaté uši. Uši mají být velké a vztyčené se širokou základnou a zakulacenými vršky.

Ostatní popis

V prvních čtyrech generacích savanové kočky jsou samci neplodní a z toho důvodu to většinou trvá 5 generací, než může dojít ke zkřížení dvou savanových koček.


Původ

Savanová kočka je výsledkem zkřížení afrického servala a kočky domácí. Při šlechtěni se využívají různá plemena kočky domácí - krátkosrsté, např. Orientální krátkosrstá, egyptská, serengetská a bengálská. I když není obtížné dosáhnout reprodukce mezi servaly, většinou je velmi obtížné dosáhnout zkřížení mezi servalem a domácí kočkou. První zdokumentované zkřížení afrického servala s domácí kočkou, bylo v roce 1986 šlechtitelkou Judy Frank v americké Pensylvánii. Tím, že se jí podařilo spářit siamskou kočku se servalem. Cílem křížení je vyšlechtit unikátní kočku domácí, která má fyzické znaky podobné servalovi a povahu kočky domácí. Savanové kočky jsou známé pro svojí přátelskou povahu, jsou hravé a zvědavé. Momentálně patří mezi největší křížence, kteří v současnosti existují. Jejich jméno bylo převzato z afrických travnatých ploch, které jsou domovem servala a také podle prvního a jediného kotěte jménem Savana vyšlechtěného Judy Frank v roce 1986.

Chovatelské organizace uznávající plemeno

Patrick Kelly slyšel o savannah a rozhodl se, že se chce pokusit rozvyvinout nové plemeno. Přesvědčil chovatele, Joyceho Sroufa, aby se k němu připojil v jeho úsilí. Společně napsali originální standard plemena pro organizaci TICA (Mezinárodní Asociace koček) a ta přijala savannah pro registraci v roce 2001. Savannah byl přijat pro status šampionátu TICA v roce 2012. Savanové kočky se stále vyvíjí, jednak jako plemeno, ale i ve své popularitě u chovatelů a jako TICA uznavané plemeno. Na výstavách je v současné době možné vidět savanové kočky generace F4 (či více).

Podrobný popis standardu naleznete anglicky v souboru u savannah v tomto odkazu.