Barva srsti savannah

Savannah přicházejí v několika různých barvách a variacích těchto barev. Zbarvení je přejímáno z divokého servala, ale i z domácího dědictví. Serval je známý svým základním hnědo - zlatavým zbarvením, ale v přírodě se vyskytují vzácné výjimky jako je (melanistický) černý serval.  Podle standardů TICA mohou být savanové kočky hnědé (zlaté), stříbrné, černé a kouřově šedo-černé. Existují však i jiné barevné variace, které ale nelze přijmout při výstavách koček. Jednotlivci s těmito barevnými variacemi jsou stále registrováni u TICA a jsou někdy v ještě větší poptávce od náročných chovatelů domácích zvířat.

Hnědá savannah - Brown Spotted Tabby (BST)

Brown
Brown

Hnědá, či zlatě tónovaná Savannah jsou nejoblíbenější barvy. A to proto, že většina lidí má raději kočku, která se nejvíce podobá svému divokému předchůdci. Existuje poměrně široká škála barev, která je stále považována za "hnědou", ale všechny jsou bez rozdílů akceptovány do standardů společností TICA. Rozlišení barev je v rozmezí tónů, od chladných až po teplé. Chladněji tónované kočky mají velmi neutrálně-béžovou základní barvu a obecně mají velmi inkoustové skvrny. Jak se postupně barevný tón zahřívá, jde pak o variaci hnědé barvy, která může být pšeničná, písečná, šalvěj nebo žulově žlutější. Skvrny (tečky) se na hnědé Savannah budou vyskytovat od oranžovo-hnědé, tmavě hnědé a v černé barvě. U takto zbarvených koček je obtížné získat černý nos. Následují příklady zbarvení :

Stříbrná savannah - Silver Spotted Tabby (SST)

Silver
Silver

Stříbrné Savannah jsou druhou nejběžnější barvou. Stříbrná je tak základní barva, která se pohybuje od velmi lehké, téměř bílo-stříbrné až po tmavší, více uhlo-stříbrného zbarvení. Skvrny (tečky) se u stříbrné savannah budou vyskytovat odstínu dřevěného uhlí až k inkoustově černé barvy. Stříbrná barva byla vnesena už na počátku šlechtění z různých plemen domácích koček, které byli použity ke spáření na vznik savannah. Černě zbarvený nos není tak neobvyklý. Následují příklady zbarvení:

Černá sanannah - Black (melanistic) savannah

Black
Black

Jedná se o příležitostné a velmi vzácné zbarvení tohoto plemene. Melanistické Savannah jsou černé, ale stále mají skvrny. Černý gen je recesivní, nelze nikdy předpovědět kdy se objeví takovéto celkové zbarvení. Aby vznikla černá Savannah, musí být barva nesena oběma rodiči. Ve většině případů si nevšimnete skvrn na těle a kroužky na ocasu, pokud nejsou v dobrém osvětlení. Tyto Savannah budou mít vždy černý nos. Tento barevný vzor je přijatelným barevným vzorem podle standardů TICA a tyto kočky se mohou účastnit výstav. Netradiční černá, spolu se štíhlou postavou savanové kočky z ní dělá šelmičku, která také nachází své příznivce, kteří touží po vyjímečnosti. Následují příklady zbarvení:

Kouřová - Black smoke Savannah

Smoke
Smoke

Jedná se také o příležitostné a vzácné zbarvení. Smoke savannah jsou černé, ale mají bílé kořeny srsti, které zesvětlují jejich celkový vzhled. Skvrny (tečky) jsou viditelné. Tento barevný vzor je přijatelným barevným vzorem podle standardů TICA a tyto kočky se mohou účastnit výstav. Pro příklad této barevné odrůdy kliknete ZDE.

Nestandartní barvy -Non-standard colours

Jsou ty, které nejsou uznávány standardem TICA plemene savannah. Jsou výsledkem rozmanitosti domácích plemen původně vnesených do genetického kódu savannah. Patří mezi ně například sněhové, levandulové, modré, čokoládové barvy.